3 Şubat 2013 Pazar

Güçlü Hafıza için Kaliteli Uyku mu Gerekiyor?Bilimadamları yüzyıllardır, yaşlandıkça yeni bir şeyler öğrenme yeteneğinin azaldığı biliyorlar, ancak tam sebebi çok açık değil. Yeni çalışmalar gerçek nedenlere ışık tutabilir.

Nature Neuroscience yayınları tarafından yayınlanan rapora göre, beyin yapısal olarak değiştikçe uyku kalitesi azalmaya başlıyor. Bu da uzun vadede hafızamızı etkiliyor.

                                            Alın Korteksi
Daha önceki araştırmalara göre, alın korteksi zamanla hacmini kaybediyor. Bu kısım kaliteli uyku uyumamıza yardım eden bölge. Uyku sırasında yeni hatıralar zihinde pekiştiriliyor. Uyku problemi, öğrenme problemine sebep veriyor.

Berkley Üniversitesi’nde yakın zamandaki araştırmalara göre ise öğrenmeyi hızlandırmak için uyku kalitesini artırmayı öneriyor. Özellikle de normal uykunun çeyreğini oluşturan yavaş dalga evresini...

Yaşlanmanın etkilerini geri döndüremiyoruz ancak kafatasına yerleştirilen elektrotlar sayesinde alın korteksine az dozda elektrik vererek sanal bir aktivasyon yaratıyor ve yavaş dalga uyku kalitesini artırabiliyorlar.

Sonuç: gelişen hafıza. Araştırmayı yürüten profesör Ken Paller, uyku kalitesini artırmanın başka yollarının da olduğunu vurguluyor; bunlardan en önemlisi egzersiz yapmak.


Savı daha da destekleyici çalışmada, hiç kimsenin duymadığı olmayan kelimeler genölerde ve yaşlılara ezberlemeleri istenir. Gençler %25 daha iyi sonuç elde ederler. Daha sonra uyurlar. Uyku sırasında zihin taramaları ile kaliteli uyku oranları ölçülür; yine yaklaşık yaşlılar %25 seviyesinde kaliteli uyku uyurlar. Uyandıklarındaki performans farkı %25’den %55’e çıkar.

Bu da 'kaliteli uyku'nun yeni şeyler öğrenme üzerindeki etkisini kanıtlıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder