6 Ağustos 2014 Çarşamba

Hayallerinizin Peşinden Koşuyor Musunuz?

“Olmanız gereken kişi olmak için hiçbir zaman geç değildir.”            [George Eliot]
Yaz geldi… 
Hayallerimizi hatırlama, kendimiz bulma, varsa değişiklikleri algılamala zamanı!..
George Eliot’ın dediği gibi hiç bir zaman geç değil. Ancak Eliot’ın cümlesinde gereklilik kelimesi bize başkalarının veya kendimizin düşünce kalıplarının zorladığı bir kimlik olmak olarak algılanmamalı. Bu yolculuk kişinin üzerine bir yük gibi aldığı temel inançlardan, kalıplardan ve düşüncelerden kurtulma yolculuğu.

Bunun için iç sesinizi duymak ve zihnin düşüncelerine cevap vermemek gerekiyor. Kim olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Hayallerinize, kendi kimliğinize doğru adımlar atıyor musunuz?

Cevap kocaman bir hayırsa, endişe etmeyin… Ama harekete geçin.

İşe beden-zihin-ruh dengesini kurarak başlayın. Hepsi tek ve bir şekilde uyumlu hale geldiğinde hayallerinize doğru ilerleyebilirsiniz.

Beden

Sizi hayallerinize götürecek bedene sahip olmak için bedeninizi dinleyin. Onun her kısmını farketmeye çalışın. Zaman içinde her türlü mesajı algılayıp, onun üzerindeki farkındalığınız artacaktır. Bizi besleyen enerji kanallarının açık olması zihin berraklaşmasına ve ruhumuzla kuracağımız bağı kuvvetlendirecektir. Bunun için yürüyüş, yoga, duruşunuzu düzeltecek yöntemler, dik durmak olabilir.


Tükettiğimiz besinler de hem enerjimizin doğru alınmasını hem de sağlığımızı etkiler. Şeker, un, kafein, alkol ve çok fazla işlem görmüş yiyecekler genel olarak bedeni yoracağı gibi zihnin de etkilenmesini sağlar. Alkol doğrudan beyin hücrelerine zarar verirken, kafein dopamin üretimini azaltacaktır.

Zihin

Zihninizi dedikodu ve çevrenin yaygın temel inançları ile doldurmak yerine, size hizmet edecek yazarların kitaplarını okuyabilirsiniz. Medya olumsuz haberler ile beslendiği için televizyon ve gazete yerine zihninizi geliştirecek besin kaynaklarınızı bulabilirsiniz. Hayallerinin peşinden koşanları dış faktörler etkilememiştir.

Sizi geliştirecek kişiler ile görüşmeniz sizi olumlu etkiler. Kısacası zihninize olan girdilere dikkat edin.
Zihninizi sakinleştirmenin ve kendinizi onunla tanımlamamanın en iy yolu meditatif çalışmalardır.


Ruh

Sağlıklı bir beden ve berrak zihinle, artuk ruhunuz akmaya, size ışık olmaya başlar. Bunun için en uygun yöntemlerden biri zihni sakinleştirmek, böylece sezgilerinize ve bilincinize yol açmaktır.

Tüm bu uyumu yakaladığınızda ise hayalleriniz netleşir ve artık adım atmak, her adımın keyfini çıkarmak, yolu arşınlayan değil yol olmayı deneyimleme başlarsınız... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder