29 Mayıs 2013 Çarşamba

Seçtin mi?


“Seçilmek, insanın saygınlık düzeyinin altında kalır. İnsan çalışacağı işi ‘düşler’, onu kendi niyetine ve beğenisine göre seçer.”                       [Tanrılar Okulu]
Kaçımız üniversitede okuyacağı bölümü kendi seçerek girdi? Ailesinin yönlendirmesi, arkadaşlarının önerileri olmadan veya o meslek grubunun popüler oluşuna bakmadan? 
Seçtik, seçtirildik, okuduk... Ne kadarımız O mesleği yapıyor? Yapanlardan kaçı memnun? Araştırmaların güvenirlliği tartışılsa da bu konuda istatistikler değil, sizin ne hissettiğiniz önemli.

Tanrılar Okulu'nda iş ile ilgili konu şöyle devam ediyor:
“İş ortamı, yezyüzünün dini olacaktır; dinlerin dini olacaktır. Şu anda kiliseler, camiler veya aşramlarda olan insanlardan çok daha fazla sayıda insan, iş ortamında, en yüksek sorumluluk düzeylerine ulaşmayı hedefleyen olağanüstü bir çaba içindeler.”


Ego’nun, en çok sevdiği kavramlardan biridir mevkiii, hatta bazen ego iş değil, pozisyon ve ünva arar. Onun için işin içeriği ve çıktısı önemli değildir... Kartvizitin yazan ünvanla özdeşleştirir kendini ve ayrı biri olduğunun yanılsaması içine girer...

Peki, ne yapacağız?
Genelikle otuzlu yaşların ortalarında, ego ile bir hesaplaşma baş gösteriyor... Tamam mı? Devam mı? Ancak dikkat tilki çok kurnazdır, tamam ben artık kendi hayallerimiz peşinden koşacağım, ben ünvan, para vs bağımlısı değilim diyen yine aynı kişi olabilir... Çoğunlukla da öyledir!

  • Çabalamak yerine, kabullenmek, mevcut kendinizden memnun olmakla başlamak mı?
  • Çocukluğunuz da, şimdilerde ne yapmaktan hoşlandığınızı hatırlamak, farkına varmak mı?
  • İlham aldığınız kişiler, aktivitelere zaman ayırmak mı?
  • Biraz düşlemek mi?
  • Gidilecek yerden çok, yolculuğun keyfini çıkarmak mı?
  • Ve ufak ufak bu yolculuğa çıkmak mı?

Bizi uyuşmazlıktan, ikilikten, ölümden bağımzsız kılıp huzura, mutluluğa götürür? 


Dışarıda hiçbir şey olmaz, olanların tamamı bizim yansıtlarımızdır... Bu sebeple dünyamızı değiştirmek için önce kendmizi gözlemleyip, onu değiştirmek gerekir. Kendini gözlemleme öyle basit bir konu değil. Deneyin, göreceksiniz. Ses kaydınızı veya videonuzu çekip bakarsanız duruma çok şaşıracaksınız...

Herşeyin değişim içinde olduğu gerçeği ile yaptığımız planların da değişeceğini bilerek yola çıkmak, o anki seviyede yapılan planın bir üst seviyede artık geçersiz olacağını bilmek... fiziksel ve zihinsel olarak bu hazırlıklı olmak gerekir.

Bilgisizliğimiz gelişimin garantisidir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder