29 Haziran 2013 Cumartesi

Şu Andaki Rolünüzden Memnun musun?


Hayatta herkese bahşedilmiş bir görev veya misyon var mı?

Havaalanında koştururken, kahve içerken ve işte çalışırken, acaba içinizde bir gladyatör veya bir ermiş bir sufi mi yatıyor?

Carl Jung şöyle demiştir: 
“Bilinçaltınızı bilinçli hale getirmedikçe, bilinçaltınız hayatınızı kontrol etmeye devam eder ve siz buna ‘kader’ dersiniz.”
Bazen bir rolü öyle gönülden kabul ederiz ki, bunun bir rol olduğunu unuturuz. Kostümlere, sahneye ve düzene aşık oluruz.

Birisiyle yeni tanıştığınızda, hemen ‘ne yapıyorsun”, “nerelisin’ gibi sorulara maruz kalırız. “Ankara’lıyım”, “39 yaşındayım” ve “Özel bir şirkette çalışıyorum” dediğimizde biz de bunlara inamaya başlarız.

Derimizin her gözeneğine kadar bu rolleri yaşarız. Süre uzadıkça da bu duruma daha fazla alışır ve rolü özümseriz. Bu kişiliğimiz ve yaşamımız haline gelir.

Bu maskeyi çıkarsaydınız ne olurdu? Senaryoyu siz yazsaydınız? Oynadığınız oyun değişir miydi? Diğer karakterler etkilenir miydi? Ruhunuzdan farklı kelimeler, duygular ve ifadeler dökülür müydü?


Hayatınızda, “Kendime güveniyorum”, “Hayallerimi gerçekleştirebilirim”, “Kendimi seviyor ve bağışlıyorum”, “Bugün kimseyi memnun etmek zorunda değilim”, “Kimsenin beni takdir etmesine gerek yok”, “Ben bir ve bütünüm” gibi düşüncelerin standart paketinizde olduğunu hayal edin.

Nasıl hissederdiniz? Değişik mi? Heyecan verici mi?

Hayatınızın hangi alanlarındaki maskenizden veya senaryodan memnun değilsiniz? 
Bu rolden çıkmanız için neye ihtiyacınız var? 
Evde, işte, arkadaşlarınızın yanında kendiniz gibi olmak için...

Bu hayatı farkında olarak yaşamak cesaret ister, ancak ödülleri buna değmez mi?

Evrendeki değişime ayak uydurup, fikirlerimizi değiştirerek hayatımızı yaratabiliriz. Siz bunu yaptıkça kendinize yeni fırsatları, yeni maceraları, yeni anlamları çekeceksiniz.

Bilgiyi hayata geçirme vakti geldi mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder