4 Eylül 2013 Çarşamba

Just Like a Woman

        "Dans ederken beyninizi kullanmayın, ruhunuzla dans edin."
Baş kahramanızı Marilyn'in 10 yıllık eşi, işsiz bir şekilde oturmakta ve eşinin kazandığı maaşı geceleri harcamaktadır. 7 senedir çalıştığı firmadan bir sabah, ansızın kovulur, eve gider ve eşini başka bir kadınla bulur...

Tanrılar Okulu'unda Stafeno D'Anna der ki, "Kurban her zaman suçludur."
İyi veya kötü yoktur. Kötülük daima iyilik için vardır.
Hayatta ne çekiyorsak, kendi dönüşümümüz için çekeriz. Özellikle büyük yoksunluklar ve acılar çeken kişilerin içindeki 'boşluktan' hakikate ulaşmak daha kolay olabilmektedir.
Benzer bi şekilde Marily'in bakkaldan tanıdığı Mısır'lı Mona, 5 seneler çocuğu olmadığı için kayınvalidesinin zulmünü kendisine çekmektedir. 
Marilyn'i ve Mona en büyük ortak yanı ise Göbek Dansına olan düşkünlükleridir. Mona, kültüründen gelen bir içtenlikle dans ederken, Marily ise gece kurslarına gitmektedir.

Başına gelenlerden sonra evi terkeden Marilyn, Santa Fe'deki seçmeler için beş parasız yola çıkar. Yolda Mona ile karşılaşırlar. Kadınsı empati yetenekleri ile birbirlerine destek olurlar.
Bir parça Thelma & Louise havasında geçen film keyifli danslarla devam eder.
Filmin bir yerinde, tek başına, bir benzin istasyonu işleten bir kızılderiliden benzin alırlar. Pek fazla konuşmayan bu adam, Marilyn ve Mona'yı izler. Tartışan Marilyn, Mona'yı orada bırakır gider. Dansöz kıyafeti ile adamın yanına oturur Mona... Bir süre sonra pişman olan Marilyn geri döner ve Mona'yı gelir alır. 
Adam hiçbir aşamada bir tepkide bulunmaz, olanı o haliyle 'yargılamadan' izler.
Kızılderilinin yaşam felfesesinde insan veya doğada olan olaylara müdahele etmek, yargılamak yerine şefkat, uyum ve sevgi vardır....


Fransız yönetmen Rachid Bouchareb'i takibe almakta fayda var; başroldeki Miller yine farklı ifadeleri ile rolüne müthiş uyum sağlamış.
Mona rolündeli Golshifteh Farahani ise 
Chicken with Plums (2010) filminde dikkat çekiciydi.

"Hayatınızda dayanamayacağınız bir an geldiyse, bu değişim olmak üzere olduğunu gösterir..."

4 yorum:

 1. İlginç bir söz! Hayatınızda dayanamadığınız an geldiğinde bu değişimin olmak üzere olduğu..
  Sizde de öyle mi oldu?

  YanıtlaSil
 2. Evet...
  Bu herkes için geçerli; gerekli mesajı alıp, öfke, isyan, inkar gibi bir tepkiden sonra farkındalık, kabul etme ve affetme aşamalarından sonra dönüşüm orada... :)

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Sen degisirsin dunya degisir :)

  YanıtlaSil