27 Şubat 2013 Çarşamba

Kolay Ama Bariz Değil


Newton, yaptığı buluşla hayatımızı değiştirdi. Çekim yasasını keşfetti! Bu durumu herkes görüyor, yaşıyordu... Herkesin gözü önündeydi ama ilk defa O, neden elmanın aşağı düştüğü üzerine düşündü ve bir kefiş yaptı.

Etrafımızdaki çoğu şey zaten gözümüzün önünde değil mi? Geçenlerde duyduğum bir söz çok hoş: "Kolay ama bariz değil."

Gelelim yeniden çekim olaylarına; elmanın çekilmesinin yanısıra, kadim bilgeler tarafından başka gözle görülmez ama bilinen çekimlerin varlığına da inanıyoruz. İşte Scott Peck'in Az Seçilen Yol' dan bariz olmayan bir basit gerçek daha:
"Yaşamın sorunlarını çözmenin tek yolu, onları çözmektir. Bu cümle saçma gibi de görünse, insan ırkının çoğunluğu tarafından henüz idrak edilememiş bir gerçektir. Bunun nedeni de, bir sorunu çözmeden önce onun sorumluluğunu kabul etmemiz gerekmesidir. ‘bu benim sorunum ve bunu çözmek de bana bağlı’ dersek çözebiliriz. Ama çok kişi, pek çok kişi, kendi kendine, ‘Bu sorunu başkaları ya da benim kontrolüm dışındaki toplumsal olaylar yarattı. O halde, çözümü de başka insanlar ya da toplum üstlenmeli. Gerçekte, bu benim kişisel sorunum değil’ diyerek sorunların verdiği acılardan kaçınmak ister."

Hayatımıza çekmediğimiz herhangi bir olay, kişi, duygu veya konu var mı?

Bu soruyu sorup da Tanrılar Okulu kitabından alıntı yapmamak mümkün mü?
"Dünya çiğnediğin bir sakız parçasıdır; dişlerinin biçimini alır."

Bunları bilsek bile bu durumu özümsemek de kritik bir aşama. Başımıza gelen olayları yargılamadan, başkalarına suç atmadan önce kabul etmek, ki bu hiçbir şey yapma kaderine zor tarzı bir kabullenme değil, ve bir parça da olsa bunun sebebini düşünmek, irdelemek.
Kızsak bile, kızdığımızı kabul etmek ama hemen, anında reaksiyon göstermemek... İçimizden 'Ben şu anda çok kızgınım' dedikten beş-on saniye sonraki davranışımız çok daha 'biz' olacaktır.

Çoğu zaman herşeyin sebebini bilmek kolay değil, ancak sistem bir şekilde işliyor ve her dakika da aklımızı bununla bozmaya gerek kalmadan akışına bırakmak, bırakırken 'işaret'lere dikkat etmek... Çok kolay... Çok güvenli... Çok huzurlu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder