1 Ekim 2013 Salı

İlk Defa


Hayatınızdaki ilkleri hatırlıyor musunuz?

İlk defa uçağa binmek, ilk kez öpüşmek, ilk kez luna parka gitmek, ilk defa tatile çıkmak, ilk defa doğum yapmak, ilk kez baba olmak..?
Nasıl duygular hissediyordunuz?

Soruyu sormak bile insana belli bir oranda olumlu hisler, yüze gülümseme getiriyor. 
Hayatta olduğunuzu hissediyorsunuz.

Olumlu olanların dışında, o anda çok hoşunuza gitmeyen ilkler de var... 
İlk defa birini kaybetmek, ilk defa ameliyat olmak, ilk defa terkedilmek, ilk defa kaza yapmak, ilk defa kavga etmek... Ancak dikkatle bakarsanız, tüm bunlarda bile dönüşüm için gerekli mesajları görebilirsiniz.

Tüm ilkleri hatırlamak mümkün mü? Bir kısmı hafızalarda kalırken, bir kısmı derinlerde bir yerde saklı kalıyor. Dönüp baktığınızda tümünün ortak özelliği sizin hayatta olduğunuzu hissettirmesinin yanısıra bize bir şeyler öğrettiğidir. Bazı olaylar ise ilk olmaktan her zaman olan bir hale dönüşüyorsa, o olaydan ötürü ders almıyoruz olabilir...Peki, ilkleri yaparken, içinizden akan enerjiyi anımsıyor musunuz? Nedir bizi bu yeni deneyimlere, keşiflere iten? Geçmişe ait olan bilgi ve deneyimlerimizden kopup yeni bir yöne doğru yönlendiren? Anda ve öğrenmeye açık bir şekilde...
Merakla, çelişkiyle, arayışla veya dışlanmış hissetmekle başlar herşey. Sebebi ne olursa olsun dikkatimizi cezbeder.

Bu çağrı, doğru konuşmamızı, gelişmemizi, sevgiyle dolmamızı ister, kalbimizi ısıtır, 'Kendimiz Olmamıza" sağlar...
İçinizden gelen bu çağrıyı dinlemek istiyor musunuz?Bunun için zihninizi sakinleştirmeniz gerekiyor. Derin ama sakin nefesler alın, gözünüzü kapatın. Sizi ne çağırıyor bunu sorun. Sabırlı olup, tekrar tekrar sorun. Duygularınızın farkına varın. 
Canlılık ve maceraya bir özlem mi var? Rutinten, bu kısıtlanan hayattan, temel inançlarımızıdan kurtulma arzusu mu? Bir varlık olarak kanatlarınızı mı açmak geliyor içinizden? Daha çok bolluk, bereket mi?

Derin bir şekilde dinlemeye devam edin, ta ki kendinizi hafif hissedinceye kadar. 
Bütün içinize akan duyguları, hayalleri bir kağıda yazın, gerekiyorsa resmedin. Sahiplenin. Özümseyin.
Sonra da sorun: Tüm bunların gerçekleşmesi için sonsuz olasılıklar nelerdir.
Cevap üzerinde düşünmeyin; zihin bu konuda tehlikelidir. Düşünlerimiz bilgi ve deneyime dayalıdır, bu da geçmiş kökenli, dolayısıyla da sınırlıdır.
Enerjiniz, bilinciniz, alanınız her türlü değişimi oluşturabilecek kapasiteye sahiptir.Hayaliniz sizin tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde gerçekleşecektir. Bundan daha iyi nasıl olur?

Başlamak için bize temel inanaçlar oluşmuş olan hatırlar yerine, size ilham vermiş, sonsuz bir varlık gibi hissettirmiş olan çocukluk anılarınızı seçin... 
Büyüyünce ne olmayı hayal ederdiniz?

3 yorum:

  1. ya aslında hep büyük olmak istemiş ve tüm düşünceler,planlar bunun üstüne kurulmuşsa???

    YanıtlaSil
  2. Düşüncenin kaynağı nedir? Zihin mi? Zihin neyi kullanarak düşünceyi oluşturur? Bilgi ve deneyim mi? Bunlar sadece geçmiş kaynaklı mıdır? :)

    YanıtlaSil
  3. Zihin ve çevre yaşım büyüdüğünde herşeyi düzenleyeceğimi hayal ederdim.Öyle olmadı..

    YanıtlaSil